Funkcjonalny i ekonomiczny dom na wyciągnięcie ręki

Stare budownictwo zaczyna być coraz bardziej wypierane przez nowoczesne projekty domów. Mogą być one oczywiście stylizowane na takie z ubiegłej epoki, być w formie wiejskiej czy góralskiej chatki. Możliwości jest naprawdę sporo. Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, stawiając na komfort użytkowania i ekonomiczność.

Dom nowoczesny i jednocześnie energooszczędny

Domy nowoczesne mają pewne specyficzne cechy, ale przy ich wyborze należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi. Bardzo ważne jest to, po jakie rozwiązania technologiczne sięgnięto podczas ich tworzenia. Od ich wyboru zależeć będzie komfort użytkowania i koszty eksploatacyjne w przyszłości. Stylowe wykończenia, przyjazna dla oka kolorystyka, liczne przeszklenia doświetlające wnętrza, funkcjonalne układy poszczególnych pomieszczeń i wielorakie udogodnienia – wszystko to ma duże znaczenie przy wyborze projektu domu nowoczesnego. Niezwykle istotne jest ogrzewanie, które pochłania ogromną część rocznych wydatków. Jeśli nowoczesny budynek ma być też energooszczędny, warto dobrze przemyśleć wybór systemu ogrzewania. Na uwagę zasługują:

• kolektory słoneczne – ekologia, oszczędności i wygoda;
• rekuperatory – duże zyski w przyszłości, czyste i świeże powietrze;
• pompy ciepła – bezpieczeństwo i wygoda.

Jakie wybrać projekty domów nowoczesnych?

Nowoczesne instalacje w domu to jedno, ale warto też zadbać o wybór rozwiniętego systemu zabezpieczeń, co przełoży się na większe bezpieczeństwo domowników. Z funkcjonalnych dodatków wymienić warto mobilny monitoring nad bramą i drzwiami, alarm przeciwwłamaniowy czy wideodomofon, elektroniczne rolety, klimatyzację i zdalną obsługę urządzeń domowego użytku. Przy wyborze projektu domu należy mieć na uwadze dostępne udogodnienia i to nie tylko te związane z technologią. Na uwadze trzeba mieć też garaż, poddasze użytkowe, piwnicę, dach, materiały izolacyjne. Znaczenie mają wszystkie rozwiązania, które podniosą komfort życia, będą zgodne z zasadami ekologii i sprzyjać będą zdrowiu domowników.

Dom jednorodzinny Ariel – idealnie rozplanowana przestrzeń

Nowoczesny dom jednorodzinny to marzenie większości z nas. Jednak jaki projekt wybrać, aby spełniał on wymagania wszystkich domowników?

Dom Ariel – idealny projekt dla czteroosobowej rodziny

Ariel to dom parterowy, który spełni oczekiwania większości rodzin. Ariel to doskonały przykład na to, że dom wcale nie musi być duży, aby był naprawdę wygodny w użytkowaniu. Projekt domu zakłada liczne udogodnienia, o których marzy każda rodzina. Tuż przy kuchni zaprojektowana małe pomieszczenie spiżarnię, w którym można przechowywać przetwory własnej roboty. Przy sypialni gospodarzy przewidziano garderobę oraz własną łazienkę, aby można było stworzyć swego rodzaju apartament oraz zapewnić gospodarzom własny azyl i odrobinę intymności. Ponadto projekt domu Ariel (przejdź) przewiduje również dodatkowe dwie sypialnie, łazienkę oraz WC. Projektant zadbał również o to, aby w domu znalazła się kotłownia na paliwo stało, do której jest dostęp od strony garażu dwu stanowiskowego oraz z zewnątrz. Strefa dzienna jest doskonale doświetlona światłem dziennym, ponieważ została wyposażona w duże okna.

Projekt domu Ariel i jego najważniejsze zalety

Dom Ariel znalazł już uznanie wśród wielu klientów i należy on do projektów, które doskonale się sprzedają. Jest on niezwykle wygodny z uwagi na fakt, że jest to dom parterowy i nie wymaga on schodów. Wszystkie pokoje są na jednym poziomie, co z kolei sprzyja utrzymaniu więzi rodzinnych. Ten rodzaj domu chętnie wybierany jest przez rodziny z mały dziećmi, jak również przez osoby starsze. W momencie, kiedy rodzina się rozrasta wówczas istnieje możliwość zaadoptowania strychu na dodatkowe pokoje. Warto również podkreślić, że dom Ariel jest dość szybki w budowie z uwagi na fakt, iż nie wymaga on stropu żelbetonowego. Projektant przewidział tutaj dwa rodzaje stropów do wyboru: technobeton lub strop drewniany w zależności od indywidualnych preferencji inwestorów. Dzięki takim rozwiązaniom dom Ariel jest dość szybki w budowie, dzięki czemu rodzina można się szybko wprowadzić i cieszyć się nowym domem.

Poznaj sposoby na budowę taniego domu

Koszt budowy domu jednorodzinnego i zakup mieszkania to coraz częściej porównywalne wielkości. Nic więc dziwnego, że duże grono młodych ludzi decyduje się na budowę własnego, niezależnego domu z garażem i ogródkiem. Dowiedz się, czym powinien charakteryzować się projekt domu taniego w budowie.

Nieskomplikowana konstrukcja

Wiele biur architektonicznych posiada w swojej ofercie coraz więcej projektów domów tanich w budowie. Różnią się one od siebie kształtem, rozkładem pomieszczeń czy powierzchnią użytkową, jednak posiadają cechy wspólne, takie jak:

  • prosta konstrukcja oparta na kształcie kwadratu lub prostokąta;
  • brak podpiwniczenia, które pochłania duże nakłady finansowe;
  • prosta konstrukcja dachu – zazwyczaj dwu- lub czterospadowy;
  • zazwyczaj dom parterowy z poddaszem użytkowym;
  • powierzchnia użytkowa nieprzekraczająca 150 m2.
    Projekty domów tanich w budowie powinny zawierać wszystkie pięć wymienionych cech, które sprawiają, że koszt budowy ograniczony jest do niezbędnego minimum. Warto wspomnieć, że zastosowanie opisywanych reguł pozwala na równoczesne stworzenie energooszczędnego, nowoczesnego domu.

Zalety projektów tanich domów

Oszczędność finansowa na etapie budowy domu jest tylko jedną z szeregu korzyści, płynących z jego budowy. Projekty tanich domów dostarczają również innych korzyści, które znacząco wpływają na późniejszą funkcjonalność budynku – odwiedź stronę domywstylu.pl. Domy tanie w budowie są również tanie w eksploatacji – dbałość o energooszczędność budynku wpływa ma zredukowanie comiesięcznych rachunków za energię elektryczną oraz ogrzewanie. Co więcej, domy o zwartej konstrukcji, wybudowane na planie kwadratu lub prostokąta zmieszczą się niemal na każdej działce. Niewielka powierzchnia działki budowlanej nie jest więc problemem podczas projektowania taniego domu. Kolejną zaletą jest również ich wysoka funkcjonalność. Wynika to wprost z nieskomplikowanego kształtu i łatwości w wydzieleniu pomieszczeń we wnętrzu domu. Dom dzieli się zazwyczaj na trzy strefy użytkowe:

  • dzienną (salon);
  • prywatną (sypialnie, garderoba);
  • użytkową (kuchnia, spiżarnia, garaż).

Dlaczego warto postawić na dom w góralskim stylu?

Domy góralskie to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy cenią sobie unikatowy klimat. Zdecydowanie różnią się one od tradycyjnych budynków. Mają swój niepowtarzalny charakter, którego nie można podrobić. W dzisiejszych czasach taki domek możemy wznieść w dowolnym miejscu. Dodatkowym atutem jest korzystna cena – dotyczy to w szczególności gotowych projektów.

Charakterystyka stylu góralskiego

Niemal każdy dom góralski wykonywany jest z drewnianych bali. To w dużej mierze dzięki nim budynek prezentuje się wyjątkowo. Cechą charakterystyczną są kamienne podmurówki, czy też werandy. Taras nie tylko wpływa na wygląd domu, ale również jest niezwykle funkcjonalny. To świetna opcja dla tych, którzy preferują relaks na świeżym powietrzu.

Domy w stylu góralskim wyróżniają się również dwuspadowym dachem. Zazwyczaj posiadają one drewniane okna, które idealnie wpasowują się w stylistykę. Oczywiście projekt może zostać zmodyfikowany i dopasowany do własnych upodobań. Nie ma konieczności sztywnego trzymania się ram.

Zalet domów w góralskim stylu

Projekty domów w stylu góralskim są zróżnicowane. Znalezienie właściwego nie powinno być dużym problemem. Warto również wspomnieć, że budynki z bali stawiane są w ekspresowym tempie. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy chcą uniknąć budowy ciągnącej się przez długie miesiące. Budowa domu w stylu góralskim może zamknąć się w kwocie 150 tys zł. 

Opisywane domy są nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Dobrze zaimpregnowane drewno nie wilgotnieje, co zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Do pozostałych atutów można zaliczyć:
– solidną i mocną konstrukcję,
– zdrowy mikroklimat panujący wewnątrz budynku,
– niski koszt zakupu gotowego projektu,
– wysoką energooszczędność.


domy energooszczędne projekty

Domy energooszczędne – projekty, czyli jak oszczędzać energię

Koszty utrzymania domu z każdym rokiem są coraz wyższe. Wynika to głównie ze zwyżkujących cen energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Idea domu energooszczędnego polega na tym, by zrezygnować z instalowania systemów grzewczych, ewentualnie ograniczyć korzystanie z nich do minimum. W warunkach polskich zim trudno całkowicie nie korzystać z ogrzewania. Jak ten problem rozwiązują domy energooszczędne projekty?

Dom energooszczędny – jak ogrzewać, by nie marznąć i nie płacić za energię

Domy nazywane energooszczędnymi wykorzystują tylko 15 kWh/m na rok, czyli 1,5 litra oleju opałowego na m2 rocznie. Natomiast dom, który uznajemy za energooszczędny zużywa energii 2 razy więcej: 30 kWh/m2/rok, czyli 3 litry oleju opałowego na m2 rocznie. Domy budowane metodą tradycyjną, kilka razy więcej.
W domach energooszczędnych projekty często nie przewidują montażu instalacji grzewczych. Bywa, że ogrzewanie wykorzystuje się tylko podczas dużych mrozów, a mimo to w pomieszczeniach jest odpowiednia temperatura i mieszkańcy nie marzną?

Przede wszystkim wynika to ze:

  • stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych,
  • stosowania perfekcyjnej izolacji,
  • montowania superszczelnych okien,
  • rezygnacji z mostków termicznych.

Chodzi o to, by ciepło “nie uciekało” z pomieszczeń.

Przy dużej szczelności ścian i okien konieczna jest wentylacja. W domu energooszczędnym jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.  Na oszczędność energii pozwala też korzystanie z kolektorów słonecznych, które służą głównie do podgrzewania wody użytkowej. Do ogrzewania pomieszczeń przy niskich temperaturach instaluje się energooszczędne kotły na gaz lub olej opałowy, ewentualnie pompę ciepła.

Domy energooszczędne – projekty, czyli jak wykorzystywać zalety działki

Domy energooszczędne projekty są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Chodzi o lokalizację budynku względem stron świata. Należy jak najwięcej korzystać z energii słonecznej do ogrzewania i oświetlania domu. Stąd też sytuuje się strefę dzienną domu od strony południowej, by słońce jak najdłużej operowało i ogrzewało pomieszczenia. Planując budowę domu energooszczędnego , warto zakupić działkę nasłonecznioną, od północy chronioną od zimnych powiewów wiatru szpalerem drzew czy wzniesieniami. Liczy się wszystko, by nie wychładzać domu, tylko kumulować ciepło.

projekty domów szkieletowych

Projekty domów szkieletowych – zalety i wady

Projekty domów szkieletowych są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Stąd też inna ich nazwa to domy kanadyjskie. Jest to budownictwo tanie, szybkie do zrealizowania, budynki są przyjazne dla ludzi. Pewnie dlatego zdobywają coraz większe uznanie także polskich inwestorów.

Jakie zalety posiadają domy szkieletowe?

Budynki realizowane według projektów domów szkieletowych prezentują się bardzo atrakcyjnie, są ciepłe, bezpieczne. Warto podkreślić ich zalety:

  • krótki czas budowy (2-4 miesiące) ze względu na brak przestojów, technologia pozwala kontynuować budowę  bez przerw,
  • tani koszt budowy w porównaniu z budową domu murowanego o tej samej powierzchni  i podobnych innych parametrach; cena domu szkieletowego jest niższa o 25-30 procent,
  • domy szkieletowe można budować o każdej porze roku, bo nie ma prac mokrych (z wyjątkiem fundamentu),
  • niskie koszty użytkowania domu, zwłaszcza ogrzewania; ściany zewnętrzne i dach są solidnie zabezpieczone przed utratą ciepła folią paraizolacyjną,
  • dom bardzo szybko się ogrzewa, po 3o-60 minutach od włączenia ogrzewania we wnętrzach jest ciepło,
  • drewno jest przyjazne dla człowieka, utrzymuje właściwą wilgotność w pomieszczeniach, tworzy zdrowy mikroklimat, nie wydziela toksycznych substancji,
  • dom jest trwały, może służyć dla kilku pokoleń,
  • dom jest łatwiejszy do naprawy, rozbudowy i przebudowy niż dom murowany.


Wady są, ale do pokonania

Nie wiadomo właściwie, czy pewne niedogodności należałoby uznać za wady konstrukcji szkieletowych, jednak są to swego rodzaju trudności. Oto one:

  • technologia domów szkieletowych wymaga pełnego profesjonalizmu ekipy budowlanej, wszystkie czynności muszą być wykonane precyzyjnie i zgodnie z zaleceniami producenta,
  • zatrudnić należy budowlańców specjalizujących się w takich pracach, a nie jest ich wielu,

Należałoby jeszcze wspomnieć, iż projekty domów szkieletowych wzbudzają nadal kontrowersje i wątpliwości. Wielu potencjalnych inwestorów obawia się, że takie domy nie są wystarczająco solidne i trwałe. Są w błędzie.

projekt garażu

Projekt garażu, jakiego potrzebujesz

Masz dom, a samochód pozostawiasz na ulicy lub na podwórzu? Pora to zmienić. Stawiając garaż na posesji, warto zadbać, by był to budynek estetyczny, pasujący do istniejącej zabudowy i przede wszystkim odpowiadający potrzebom rodziny. Jaki więc projekt garażu wybrać?

Projekt gotowy czy na indywidualne zlecenie

Podobnie jak przy budowie budynku mieszkalnego można wybrać projekt z katalogu lub zlecić indywidualne zamówienie. Te dwie opcje różnią się oczywiście ceną, a także czasem oczekiwania. Ten z katalogu jest dostępny i gotowy do realizacji zaraz po zakupie. Na indywidualny trzeba poczekać. Ogromnym plusem indywidualnego projektu jest dostosowanie go do preferencji inwestora, możliwości zabudowy działki przydomowej itp. Jednak projekty gotowe mogą być adaptowane, ale im większe zmiany inwestor będzie chciał wprowadzić, tym cena projektu garażu będzie bardziej rosła.

Pomysły na garaż

W każdym katalogu jest ogromny wybór różnego rodzaju garaży. Zacznijmy od usytuowania. Są to:

  • garaże wolno stojące,
  • garaże dobudowane do ściany budynku mieszkalnego,
  • garaże dobudowane do ściany budynku gospodarczego.

Jeśli chodzi o metraż, to są garaże:

  • jednostanowiskowe,
  • dwustanowiskowe,
  • wielostanowiskowe.

Przeznaczenie garażu:

  • na samochód osobowy,
  • na samochód ciężarowy,
  • na autokar.

Poza tym projekt garażu może uwzględniać oprócz pomieszczenia na pojazd/-y także:

  • pomieszczenie gospodarcze,
  • pokój gościnny,
  • letnią kuchnię,
  • taras,
  • wiatę.

Pomieszczenia gospodarcze, pokoje/kuchnia mogą być sytuowane na poddaszu czy w piwnicy garażu – inwestor ma w czym wybierać. Okazuje się, że budowa garażu nie musi się ograniczać do niewielkiego budynku przeznaczonego wyłącznie do przechowywania auta. Budowla może zaspokajać wiele potrzeb rodziny:

  • służyć do pracy (w pomieszczeniu gospodarczym można prowadzić warsztat rzemieślniczy, w kuchni przygotowywać np. karmę dla zwierząt),
  • na tarasie można spożywać posiłki i przyjmować znajomych, w pokoju gościnnym zapewniać nocleg gościom.
projekty domów parterowych

Domy wygodne, bo parterowe

Wiele jest przyczyn, dla których ludzie wybierają projekty domów parterowych. Jedni robią to z powodów ekonomicznych (dom parterowy jest tańszy w budowie niż budynek piętrowy o tej samej powierzchni), inni uważają, że w domu jednokondygnacyjnym wygodniej się mieszka. Kim są więc inwestorzy, którzy wybierają domy parterowe z wygody?

Osoby starsze

Daje się obecnie zauważyć tendencję do opuszczania miejskich blokowisk czy kamienic i przenoszenia się w podmiejskie okolice. Dotyczy to młodych i starszych rodzin. Dom na wsi świadczy o podniesieniu statusu rodziny, o jej możliwościach finansowych. Mimo że dojazdy do pracy i dowożenie dzieci do szkół i przedszkoli są uciążliwe, to te trudności rekompensuje wygodny dom z garażem i ogrodem w spokojnej okolicy.

Projektami domów parterowych, zwykle niewielkich, są zainteresowane osoby starsze, które całe zawodowe życie spędziły w miejskim zgiełku, a po przejściu na emeryturę pragną zażyć spokoju blisko natury. Mały dom parterowy, z salonem i 2 czy 3 sypialniami zaspokaja ich potrzeby mieszkaniowe. Ważne jest, że nie ma w nim przeszkody architektonicznej, jaką są schody. Wraz z wiekiem ubywa ochoty i możliwości, by poruszać się kilka razy dziennie w górę i na dół. Więc jeśli wszystkie pomieszczenia są rozmieszczone na jednym poziomie, to jest to duża wygoda dla seniorów.
Oczywiście, dla osób mających trudności z chodzeniem z powodu choroby czy kalectwa, dom parterowy jest także najlepszym rozwiązaniem.

Rodziny z małymi dziećmi

Dla małych dzieci schody stanowią niebezpieczeństwo. Mimo zabezpieczeń czy stałego dozoru osób dorosłych, maluchom zdarzają się upadki, kończące się potłuczeniem czy złamaniami kości. Niektórzy rodzice wolą z góry dmuchać na zimne i od razu wybierają lepsze dla ich rodziny rozwiązanie, czyli projekty domów parterowych. Często z poddaszem, które po latach przeznacza się na cele mieszkalne.

Dla tych, którzy mają schodów dosyć

Domy parterowe wybierają też osoby, które dotąd mieszkały w dwupoziomowych mieszkaniach lub w piętrowych domach. Często mają już dość wielokrotnego w ciągu dnia biegania po schodach i dlatego marzą o spokojnym przemieszczaniu się tylko po jednej kondygnacji.

projekty domów

Projekty domów funkcjonalnych

O tym, czy dom jest funkcjonalny – tj. czy wygodnie się w nim mieszka, czy funkcje poszczególnych stref nie kolidują ze sobą, czy wszyscy domownicy mają wystarczająco dużo przestrzeni itp., przekonujemy się zwykle, gdy dom jest już zamieszkały. Wówczas mogą się pojawić pewne niewygody i niedoskonałości, których można by uniknąć, gdyby się je przewidziało. Na co więc należy zwracać uwagę, gdy wybieramy projekty domów?

Wejście do domu

Wejście jest swego rodzaju wizytówką domu, choć zwykle to salon jest tak traktowany. Jednak na gościach pierwsze wrażenie robi strefa wejścia. Na co więc należy zwrócić uwagę? Sprawdź:

  • czy jest wiatrołap albo zadaszenie przed wejściem,
  • jaką powierzchnię ma przedsionek, czy można tam przywitać kilkoro gości jednocześnie, czy będzie za ciasno,
  • czy przedsionek pomieści szafę lub wieszaki na ubrania gości.

Schody (w domu piętrowym lub z użytkowym poddaszem)

Upewnij się:

  • czy są wygodne i bezpieczne (zwłaszcza gdy w rodzinie są małe dzieci i osoby starsze),
  • jaką zajmują powierzchnię (czy nie uszczuplają znacznie powierzchni mieszkalnej budynku),
  • czy prowadzą z przedpokoju oddzielną klatką schodową, czy zaczynają się w salonie.

Kuchnia

Upewnij się:

  • czy jest zamknięta, czy otwarta,
  • czy ma służyć tylko do przygotowywania posiłków, czy też jako jadalnia i spiżarnia (od tego zależy jej powierzchnia),
  • czy jest zaprojektowana wentylacja,
  • czy jest dobre połączenie z jadalnią bądź salonem.

Sypialnie

Ważne jest sprawdzenie:

  • czy nie są to pokoje przechodnie, niezapewniające prywatności,
  • czy jest wygodny dostęp do łazienki,
  • czy jest miejsce na garderobę.

Pokoje dziecięce

Przyjrzyj się:

  • czy mają wystarczającą powierzchnię (nie powinny być mniejsze niż 10 metrów kw.),
  • czy są dobrze nasłonecznione i oświetlone.

Łazienka

Ważne są:

  • liczba łazienek (w projektach domów zwykle przewidziane są 2 łazienki dla rodzin 4-osobowych i większych),
  • powierzchnia łazienki (czy jest miejsce na wannę i kabinę prysznicową, pralkę, suszarkę).

Do wyboru, według uznania inwestorów, są też projekty domów z garażem w bryle budynku lub z garażem wolnostojącym, a także budynki z podpiwniczeniem lub bez.