Poznaj sposoby na budowę taniego domu

Koszt budowy domu jednorodzinnego i zakup mieszkania to coraz częściej porównywalne wielkości. Nic więc dziwnego, że duże grono młodych ludzi decyduje się na budowę własnego, niezależnego domu z garażem i ogródkiem. Dowiedz się, czym powinien charakteryzować się projekt domu taniego w budowie.

Nieskomplikowana konstrukcja

Wiele biur architektonicznych posiada w swojej ofercie coraz więcej projektów domów tanich w budowie. Różnią się one od siebie kształtem, rozkładem pomieszczeń czy powierzchnią użytkową, jednak posiadają cechy wspólne, takie jak:

  • prosta konstrukcja oparta na kształcie kwadratu lub prostokąta;
  • brak podpiwniczenia, które pochłania duże nakłady finansowe;
  • prosta konstrukcja dachu – zazwyczaj dwu- lub czterospadowy;
  • zazwyczaj dom parterowy z poddaszem użytkowym;
  • powierzchnia użytkowa nieprzekraczająca 150 m2.
    Projekty domów tanich w budowie powinny zawierać wszystkie pięć wymienionych cech, które sprawiają, że koszt budowy ograniczony jest do niezbędnego minimum. Warto wspomnieć, że zastosowanie opisywanych reguł pozwala na równoczesne stworzenie energooszczędnego, nowoczesnego domu.

Zalety projektów tanich domów

Oszczędność finansowa na etapie budowy domu jest tylko jedną z szeregu korzyści, płynących z jego budowy. Projekty tanich domów dostarczają również innych korzyści, które znacząco wpływają na późniejszą funkcjonalność budynku – odwiedź stronę domywstylu.pl. Domy tanie w budowie są również tanie w eksploatacji – dbałość o energooszczędność budynku wpływa ma zredukowanie comiesięcznych rachunków za energię elektryczną oraz ogrzewanie. Co więcej, domy o zwartej konstrukcji, wybudowane na planie kwadratu lub prostokąta zmieszczą się niemal na każdej działce. Niewielka powierzchnia działki budowlanej nie jest więc problemem podczas projektowania taniego domu. Kolejną zaletą jest również ich wysoka funkcjonalność. Wynika to wprost z nieskomplikowanego kształtu i łatwości w wydzieleniu pomieszczeń we wnętrzu domu. Dom dzieli się zazwyczaj na trzy strefy użytkowe:

  • dzienną (salon);
  • prywatną (sypialnie, garderoba);
  • użytkową (kuchnia, spiżarnia, garaż).