Funkcjonalny i ekonomiczny dom na wyciągnięcie ręki

Stare budownictwo zaczyna być coraz bardziej wypierane przez nowoczesne projekty domów. Mogą być one oczywiście stylizowane na takie z ubiegłej epoki, być w formie wiejskiej czy góralskiej chatki. Możliwości jest naprawdę sporo. Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, stawiając na komfort użytkowania i ekonomiczność.

Dom nowoczesny i jednocześnie energooszczędny

Domy nowoczesne mają pewne specyficzne cechy, ale przy ich wyborze należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi. Bardzo ważne jest to, po jakie rozwiązania technologiczne sięgnięto podczas ich tworzenia. Od ich wyboru zależeć będzie komfort użytkowania i koszty eksploatacyjne w przyszłości. Stylowe wykończenia, przyjazna dla oka kolorystyka, liczne przeszklenia doświetlające wnętrza, funkcjonalne układy poszczególnych pomieszczeń i wielorakie udogodnienia – wszystko to ma duże znaczenie przy wyborze projektu domu nowoczesnego. Niezwykle istotne jest ogrzewanie, które pochłania ogromną część rocznych wydatków. Jeśli nowoczesny budynek ma być też energooszczędny, warto dobrze przemyśleć wybór systemu ogrzewania. Na uwagę zasługują:

• kolektory słoneczne – ekologia, oszczędności i wygoda;
• rekuperatory – duże zyski w przyszłości, czyste i świeże powietrze;
• pompy ciepła – bezpieczeństwo i wygoda.

Jakie wybrać projekty domów nowoczesnych?

Nowoczesne instalacje w domu to jedno, ale warto też zadbać o wybór rozwiniętego systemu zabezpieczeń, co przełoży się na większe bezpieczeństwo domowników. Z funkcjonalnych dodatków wymienić warto mobilny monitoring nad bramą i drzwiami, alarm przeciwwłamaniowy czy wideodomofon, elektroniczne rolety, klimatyzację i zdalną obsługę urządzeń domowego użytku. Przy wyborze projektu domu należy mieć na uwadze dostępne udogodnienia i to nie tylko te związane z technologią. Na uwadze trzeba mieć też garaż, poddasze użytkowe, piwnicę, dach, materiały izolacyjne. Znaczenie mają wszystkie rozwiązania, które podniosą komfort życia, będą zgodne z zasadami ekologii i sprzyjać będą zdrowiu domowników.