Domy wygodne, bo parterowe

Wiele jest przyczyn, dla których ludzie wybierają projekty domów parterowych. Jedni robią to z powodów ekonomicznych (dom parterowy jest tańszy w budowie niż budynek piętrowy o tej samej powierzchni), inni uważają, że w domu jednokondygnacyjnym wygodniej się mieszka. Kim są więc inwestorzy, którzy wybierają domy parterowe z wygody?

Osoby starsze

Daje się obecnie zauważyć tendencję do opuszczania miejskich blokowisk czy kamienic i przenoszenia się w podmiejskie okolice. Dotyczy to młodych i starszych rodzin. Dom na wsi świadczy o podniesieniu statusu rodziny, o jej możliwościach finansowych. Mimo że dojazdy do pracy i dowożenie dzieci do szkół i przedszkoli są uciążliwe, to te trudności rekompensuje wygodny dom z garażem i ogrodem w spokojnej okolicy.

Projektami domów parterowych, zwykle niewielkich, są zainteresowane osoby starsze, które całe zawodowe życie spędziły w miejskim zgiełku, a po przejściu na emeryturę pragną zażyć spokoju blisko natury. Mały dom parterowy, z salonem i 2 czy 3 sypialniami zaspokaja ich potrzeby mieszkaniowe. Ważne jest, że nie ma w nim przeszkody architektonicznej, jaką są schody. Wraz z wiekiem ubywa ochoty i możliwości, by poruszać się kilka razy dziennie w górę i na dół. Więc jeśli wszystkie pomieszczenia są rozmieszczone na jednym poziomie, to jest to duża wygoda dla seniorów.
Oczywiście, dla osób mających trudności z chodzeniem z powodu choroby czy kalectwa, dom parterowy jest także najlepszym rozwiązaniem.

Rodziny z małymi dziećmi

Dla małych dzieci schody stanowią niebezpieczeństwo. Mimo zabezpieczeń czy stałego dozoru osób dorosłych, maluchom zdarzają się upadki, kończące się potłuczeniem czy złamaniami kości. Niektórzy rodzice wolą z góry dmuchać na zimne i od razu wybierają lepsze dla ich rodziny rozwiązanie, czyli projekty domów parterowych. Często z poddaszem, które po latach przeznacza się na cele mieszkalne.

Dla tych, którzy mają schodów dosyć

Domy parterowe wybierają też osoby, które dotąd mieszkały w dwupoziomowych mieszkaniach lub w piętrowych domach. Często mają już dość wielokrotnego w ciągu dnia biegania po schodach i dlatego marzą o spokojnym przemieszczaniu się tylko po jednej kondygnacji.