Domy energooszczędne – projekty, czyli jak oszczędzać energię

Koszty utrzymania domu z każdym rokiem są coraz wyższe. Wynika to głównie ze zwyżkujących cen energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Idea domu energooszczędnego polega na tym, by zrezygnować z instalowania systemów grzewczych, ewentualnie ograniczyć korzystanie z nich do minimum. W warunkach polskich zim trudno całkowicie nie korzystać z ogrzewania. Jak ten problem rozwiązują domy energooszczędne projekty?

Dom energooszczędny – jak ogrzewać, by nie marznąć i nie płacić za energię

Domy nazywane energooszczędnymi wykorzystują tylko 15 kWh/m na rok, czyli 1,5 litra oleju opałowego na m2 rocznie. Natomiast dom, który uznajemy za energooszczędny zużywa energii 2 razy więcej: 30 kWh/m2/rok, czyli 3 litry oleju opałowego na m2 rocznie. Domy budowane metodą tradycyjną, kilka razy więcej.
W domach energooszczędnych projekty często nie przewidują montażu instalacji grzewczych. Bywa, że ogrzewanie wykorzystuje się tylko podczas dużych mrozów, a mimo to w pomieszczeniach jest odpowiednia temperatura i mieszkańcy nie marzną?

Przede wszystkim wynika to ze:

  • stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych,
  • stosowania perfekcyjnej izolacji,
  • montowania superszczelnych okien,
  • rezygnacji z mostków termicznych.

Chodzi o to, by ciepło “nie uciekało” z pomieszczeń.

Przy dużej szczelności ścian i okien konieczna jest wentylacja. W domu energooszczędnym jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.  Na oszczędność energii pozwala też korzystanie z kolektorów słonecznych, które służą głównie do podgrzewania wody użytkowej. Do ogrzewania pomieszczeń przy niskich temperaturach instaluje się energooszczędne kotły na gaz lub olej opałowy, ewentualnie pompę ciepła.

Domy energooszczędne – projekty, czyli jak wykorzystywać zalety działki

Domy energooszczędne projekty są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Chodzi o lokalizację budynku względem stron świata. Należy jak najwięcej korzystać z energii słonecznej do ogrzewania i oświetlania domu. Stąd też sytuuje się strefę dzienną domu od strony południowej, by słońce jak najdłużej operowało i ogrzewało pomieszczenia. Planując budowę domu energooszczędnego , warto zakupić działkę nasłonecznioną, od północy chronioną od zimnych powiewów wiatru szpalerem drzew czy wzniesieniami. Liczy się wszystko, by nie wychładzać domu, tylko kumulować ciepło.